poniedziałek, 11 marca 2013

Keep smiling

Dzisiaj mogę pokazać coś nowego.
Uszyłam dla mojej przyjaciółki czarną płócienną siatkę z motywem uśmiechu kota z Cheshire (z Alicji w krainie czarów). Pomysł ściągnęłam od mojej córki, kiedyś na prezent mikołajowy malowała czarną bluzkę z takim motywem.
Malowanie akrylami do tkanin na czarnym, czy ciemnym materiale jest dość trudne, przynajmniej  moimi farbami :). Farby są transparentne, bardzo ładnie wyglądają na białym lub innym jasnym materiale, ale na ciemnym tle ich nie widać. Jedynie biała i czarna farba  mają właściwości kryjące. Dlatego najpierw trzeba zrobić biały "GRUNT", poczekać aż wyschnie i można dalej malować. Ale na takim "gruncie" nie można uzyskać efektów "akwarelowych", rozmyć itd.
Z  natury jestem niecierpliwa i chciałabym od razu pracować dalej... Można trochę przyśpieszyć ten proces i podsuszyć suszarką, co zwykle robię :).
 Malowanie na czarnej tkaninie stwarza jeszcze jeden problem - przeniesienie wzoru. Zwykle maluję gotowe obrazki, drukuję  lustrzane odbicie i przerysowuję je na kalkę techniczną. Naciągam materiał na sztywną podkładkę, nakładam kalkę na tkaninę stroną zarysowaną do materiału i przerysowuję dokładnie po liniach rysunku. W ten sposób ołówek odbija się na materiale. W przypadku ciemnej tkaniny po jednej stronie kalki rysuję białą kredką. Może ktoś zna lepszy i tańszy sposób, ale u mnie z racji "zboczenia " zawodowego zawsze jest kalka techniczna :)
 Mam nadzieję, że ten dość przydługi wykład jest zrozumiały :) wiem, że przydały by się zdjęcia dla zilustrowania opisu, ale zwykle maluję wieczorami i brak mi czasu na "dokumentację" , może kiedyś... A tak wygląda całość...


I w przybliżeniu  

9 komentarzy:

 1. Super!!! Efekt na czarnej tkaninie jest po prostu świetny! Ale teraz już wiem, dlaczego nie lubisz malować na ciemnym tle :)
  A wiesz, że ten fragment z książki, gdy Alicja mówi, że widziała już kota bez uśmiechu, ale uśmiech bez kota jeszcze nie, zawsze był moim ulubionym :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję pięknie za pierwszy komentarz :)
  Faktycznie na czarnym tle kolory są bardziej wyraziste, ale trzeba użyć farb kryjących.
  Niestety ten rodzaj farb może się kruszyć, zwłaszcza kiedy maluje się na rozciągliwej bawełnie, przez co obrazek jest mniej trwały.

  OdpowiedzUsuń
 3. super te "taszki"! podobuja sie bardzo bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Tak...... coś w sobie ma - ten bezczelny uśmiech kota :)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny na mojej stronie, będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci choćby najkrótszego komentarza pod postem :)