środa, 18 czerwca 2014

DIY torba z piwonią czyli malowankowa sztuka użytkowa

Witajcie, wreszcie przełamałam impas niemocy twórczej. Dzisiaj chcę Wam pokazać jak można zrobić niepowtarzalną letnią torbę. W zasadzie każda zrobiona własnoręcznie rzecz jest niepowtarzalna, bo przecież hand made to nie maszynowa produkcja :), ale ...
Niepowtarzalność torby wiąże się z ręcznie malowanym obrazkiem - kwiatem piwonii ... torba powstała dla mojej cioci, która jest miłośniczką tych kwiatów...

została wykonana z lnu z domieszką  sztucznego włókna, ma płócienną podszewkę, a w środku kieszonki na portfel i komórkę oraz smycz z karabinkiem na przypięcie kluczy.
Przedstawię krótki opis wykonania a w zasadzie mini kurs obrazkowy bo tym razem część etapów pracy sfotografowałam :)

Najpierw trzeba wyprać materiały na torbę, zwłaszcza len!!!! potem dobrze jest przeprasować i można już zabrać się za krojenie ...
Wycinamy z lnu prostokąt o wymiarach 45x76cm, na torbę oraz cztery długie paski 6x65cm na uchwyty;
z materiału na podszewkę wycinamy prostokąt o wymiarach 44x76cm oraz 30x30 cm na kieszonkę i 10x 15 na klapkę, oraz 3 paski 2x30cm na smycz do kluczy i kokardkę.
Część skrojoną na torbę składamy na pół i w narożnikach odcinamy 6x6 cm (6x5 cm przy złożeniu), to będzie dno torby. Zszywamy dłuższy bok i dół torby. Następnie składamy dolne narożniki torby i zszywamy. Analogicznie szyjemy podszewkę. Poniżej klika zdjęć, które powinny wyjaśnić wątpliwości...




I już gotowe dno torby z podszewki ...

 Wierzchnia część torby już zszyta.


 Teraz można już zacząć malowanie wybranego wzoru, najpierw robię rewers zdjęcia i go drukuję, potem jeszcze obrysowuję czarnym pisakiem główne kontury...


Teraz nakładam kalkę kreślarską - można kupić blok kalki A4 w plastyku, albo w dobrym papierniczym :) i odrysowuję na kalce miękkim ołówkiem najlepiej  2B.

  
Teraz wzór trzeba odrysować na materiale, do torby wkładam deskę (może być blok techniczny) nakładam kalkę zarysowaną stroną na materiał i mocno dociskając rysuję ołówkiem po liniach.

Na materiale odbija się wzór  
  Teraz już mogę malować farbami (akrylowymi do tkanin) ... niewielką ilość farby nakładam na paletę, a słoiczek zakręcam. Trzeba o tym pamiętać, bo akryle dość szybko wysychają i potem nie nadają się już do malowania !!!!!! Pisałam o tym wielokrotnie, ale .... czasami bardzo szybko czytamy posty... hm... o ile w ogóle :)
  
Ponieważ materiał nie jest biały, muszę używać białej farby jako podkładu. Malując patrzę na oryginalne zdjęcie, żeby oddać kolory i cienie. Dzięki temu, że wydrukowałam lustrzane odbicie (rewers) zdjęcia teraz wzór na materiale jest dokładnie taki jak zdjęcie.


Gotowy obrazek trzeba pozostawić do wyschnięcia, można proces przyspieszyć susząc suszarką do włosów. Żeby utrwalić rysunek trzeba go przeprasować na prawej stronie przez papier śniadaniowy albo pergamin. Na zdjęciu poniżej mój warsztat malarski :) jak widać maluję farbami akrylowymi  różnych firm, nie mam jakiejś szczególnie ulubionej.


Teraz można dokończyć podszewkę: wszyć kieszonki i smycz na klucze. Kieszonkę szyję z podwójnie złożonego materiału. Część materiału do którego przyszywam kieszonkę wzmacniam od tyłu zaprasowując flizelinę. 


Paski na uchwyty też wzmacniam flizeliną. Do materiału wierzchniego przyszywam uchwyty a dodatkowo w górnej części doszywam jeszcze pasek jako wzmocnienie i dwa paski do zawiązania kokardki. 

Teraz pozostaje tylko zszyć torbę z podszewką, przykładam prawą stroną do prawej (podszewka jest na zewnątrz torby) i zszywam brzegi pozostawiając ok .10- 15cm bez przeszycia, dzięki temu przez pozostawiony otwór można wywinąć na prawą stronę.


 Pozostaje jeszcze zaszyć otwór ręcznie i górny brzeg torby przeszyć już maszynowo. A poniżej zdjęcie gotowej torby. Mam nadzieję, że cioci się spodoba.



Zachęcam do malowania na torbach, koszulkach. Motyw, który wybrałam jest dość trudny dla początkującego ale można zacząć od prostszych wzorów.