środa, 22 kwietnia 2015

W co się bawić - czyli urodziny dla dziesięciolatków

Dostałam zadanie zorganizowania urodzin dla mojego 10- letniego chrześniaka. Zaproszonych zostało 9-ciu kolegów, czyli niezła ekipa. Główną atrakcją urodzin były podchody, (tym, którzy nigdy nie mieli okazji w to grać wyjaśniam- jedna grupa ucieka zostawiając strzałki i ukryte zadania, a druga szuka). Dla utrudnienia część poleceń była zaszyfrowana. Grupa szukająca dostała klucz do 4 szyfrów
1.  GA - DE - RY - PO - LU - KI,
2.  PO - LI - TY - KA - RE - NU,
3.  KA - CE - MI - NU - TO - WY,
4.  NO - WE - BU - TY - LI - SA
To bardzo prosty typ szyfru,  w wiadomości trzeba zamienić litery np. w przypadku pierwszego szyfru zamiast a piszemy g, i na odwrót,  litery nie uwzględnione w "kluczu" zapisujemy normalnie
np. słowo "ZIELONE PAGÓRKI" - w wersji zaszyfrowanej to "ZKDUPND OGAÓYIK"
Jednym z ciekawszych pleceń było policzenie wózków na zakupy przed sklepem :) albo zmierzenie (ilość tip-topów) długości fontanny na skwerze ...

Potem, już w domu  były jeszcze gry pamięciowe tzw. wyliczankowe. "Jestem rycerzem JEDI ,  wyruszam na wyprawę i zabieram na swój statek .... miecz świetlny", kolejny uczestnik powtarza i dodaje jakiś przedmiot, który się może przydać na tej wyprawie.... i tak dalej, za każdym razem wyliczając wszystko po kolei. Jeden z chłopców wymyślił, że  zabiera  "bombę keczupową"  :)
Klika pomysłów na zabawy można zobaczyć tutaj KLIK
Przygotowałam jeszcze zabawę - konkurs wędkarzy.
Zrobiłam 4 rybki z kartonu  i 2 wędki (do okrągłych patyków przyczepiłam wełną haczyki wygięte z drutu). Poniżej widać zszywacze, którymi zszyłam płetwę grzbietową rybki.

  A łowienie wyglądało mniej więcej tak...A jakie menu?  No cóż,  były kanapki ABGRY BIRDS,  które wyglądały tak
 ładne, prawda?... ale zjedli je głównie dorośli :)... u dzieci największym powodzeniem cieszyły się chisy i pizza. W zasadzie mogłam to przewidzieć :)

Zapanowanie nad grupką rozbawionych dziesięciolatków nie jest proste.... Gdyby ktoś chciał zorganizować podchody, to przede wszystkim polecam zabranie gwizdka !!!! pomaga i oszczędza gardło :) i jakieś drobne słodycze też są przydatne, po cukierka od razu przybiegają :)
Z każdą grupą powinien iść przynajmniej jeden dorosły. W naszej zabawie brało udział 3 dorosłych i jedna nastolatka :) Optymalna liczba :)
 P.S. Urodziny się udały, pomimo raczej kiepskiej pogody (było dość zimno i wietrznie).
 Szczerze podziwiam wszystkie  nauczycielki. Uciszenie rozbawionej i rozbrykanej grupy młodszej młodzieży to jest coś :)

8 komentarzy:

 1. Nie widziałam piękniejszych kanapek:)
  wiosenne ściski ślę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet dobrze smakowały :) ale i tak nie wytrzymują konkurencji z chipsami

   Usuń
 2. W lipcu będą urodziny mojego ośmiolatka i skorzystam z gry w podchody :))) dziękuję! :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieciakom się urodziny bardzo podobały, warto tylko uprzedzić innych rodziców, żeby ubrać dzieci "na sportowo", żeby nikt nie przyszedł w komunijnych butach :))
   Kiedyś na urodzinach mojej córki kolega przyszedł odświętnie ubrany :) i w trakcie podchodów zgubił sznurówki właśnie od komunijnych butów :))) Do dzisiaj nie wiem jak to było możliwe :))

   Usuń
 3. solenizant musiał być uszczęliwiony,ja bym była!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne pomysły na zabawę :-) Chętnie skorzystałabym z podpowiedzi ale moje dzieciaki mają urodziny w zimie co niestety ogranicza dość znacznie pole manewru. Ubolewałam nad tym ostatnio na co mój znajomy znalazł szybko rozwiązanie. "Zawsze możesz zrobić kulig" usłyszałam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, pomysł z kuligiem jest niezły, ale ... zimą nie zawsze jest śnieg czyli element niezbędny do organizacji kuligu.... Moja młodsza córka - ma urodziny tydzień przed świętami i znam ten problem. Do zorganizowania takiej imprezy w domu koniecznie trzeba pomocników :) i dobry plan :) bo inaczej ... katastrofa :)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny na mojej stronie, będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci choćby najkrótszego komentarza pod postem :)